Sezon studniówkowy trwa! Większość osób przygotowuje się do tego wyjątkowego balu w życiu od dłuższego czasu. Dla większości Panów to okazja, kiedy inwestują w swój pierwszy garnitur. Jeśli z różnych powodów nie mogłeś poświęcić czasu na poszukiwanie idealnego modelu dla siebie, nie ma powodów do paniki. Dzisiaj przedstawiamy praktyczny poradnik, który w kilku krokach pokaże Ci, na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie garnituru.
Krok 1 – Pozytywne nastawienie
Cóż, nie da się ukryć, że buszowanie po sklepach w różnym stopniu sprawia mężczyznom przyjemność. I o ile zakup nowych jeansów czy swetra nie jest zbyt skomplikowany, o tyle wybór eleganckiego garnituru i dodatków może być dla niektórych wyższą szkołą jazdy. Po pierwsze pamiętaj, że zakup garnituru to inwestycja. Jeśli dobrze wybierzesz, posłuży Ci bardzo długi czas. Dlatego idź na zakupy z pozytywnym nastawieniem.
Krok 2 – Towarzysz podczas zakupów
Wybierając się na zakupy, zabierz ze sobą kogoś, kto zna się na rzeczy i będzie z Tobą szczery. Nie ma nic gorszego niż wydanie pieniędzy na coś, co będzie na Tobie kiepsko wyglądać. Jeśli budżet Ci na to pozwala, możesz skusić się na zakupy ze stylistką. Jeśli nie, poproś o towarzystwo siostrę, mamę, koleżankę. Zawsze też możesz liczyć na radę od doradcy klienta w salonie. Nie bój się pytać i szukać innych rozwiązań.
Krok 3 – Garnitur
Studniówka to okazja, która niejako „zmusza” do zakupu garnituru. I często jest tak, że towarzyszy on później Panom podczas wielu różnych innych okazji, w tym chociażby na maturze. Pierwszy garnitur kupuje się więc z przekonaniem, że będzie można go założyć na każdą okoliczność. I często inwestuje się w niego pierwszy i ostatni raz. Tym bardziej więc trzeba wybrać dobrze.
Krok 4 – Krój
Garnitur dobrze dobrany do sylwetki to klucz do sukcesu. Nawet najdroższy model na nic się zda, jeśli będzie w nieodpowiednim rozmiarze lub fasonie, który zaburzy całkowicie proporcje Twojej sylwetki. Garnitur powinien leżeć na Tobie idealnie. Z tyłu marynarki nie mogą tworzyć się fałdy, natomiast z przodu, kiedy stoisz prosto, materiał nie powinien być napięty. Zwróć uwagę także na rękawy. Idealna długość to ta, kiedy rękaw kończy się 2 centymetry powyżej przegubu nadgarstka. Jeśli chodzi o fason marynarki, najbardziej uniwersalnym jest ten z dwoma guzikami. Długość spodni, określaj ją zawsze w pozycji stojącej i mając na sobie buty. Z przodu nogawki powinno się tworzyć jedno załamanie tkaniny, natomiast z tyłu nogawka powinna być gładka, bez żadnego załamania.
Krok 5 – Kolor
Choć czerń jest uważana za kolor ponadczasowy i pasujący do wszystkiego, nie jest najlepszym wyborem. Czarne garnitury są generalnie zarezerwowane na uroczystości wieczorowe i do nich studniówka oczywiście się zalicza. Ale jeśli wychodzisz z założenia, że pierwszy garnitur ma Ci posłużyć przez dłuższy czas i na różne okazje (nie tylko wieczorowe, ale też dzienne), postaw na granat lub ewentualnie grafit. Są to kolory uniwersalne, eleganckie i modne.
Modele ze strony marki Bytom. Konkretne modele znajdziesz: tutaj i tutaj
Krok 6 – Tkanina
Najpopularniejszą i zarazem najlepszą tkaniną garniturową jest wełna. Inwestując w pierwszy garnitur, warto wybrać model z wełny o średniej garmaturze. W przypadku tej tkaniny problematyczna może być jedynie cena. Aktualnie jednak jest mnóstwo wyprzedaży, na których można kupić dobry jakościowo garnitur za naprawdę przyzwoitą cenę. Jeśli jednak masz ograniczony budżet, ekonomiczniejszym rozwiązaniem będą tkaniny syntetyczne.
Krok 7 – Koszula
W przypadku koszuli na studniówkę polecamy zaopatrzyć się w śnieżnobiały model z wysokiej jakości bawełny. To, na co powinieneś zwrócić uwagę, to wielkość kołnierzyka. Nie powinien on być zbyt mały. Koszulę zawsze przymierzaj w salonie, nigdy nie kupuj jej na oko, gdyż może się okazać, że jest niedopasowana do Twojej sylwetki. Świetnie sprawdzi się model taliowany.
Koszula Bytom link
Krok 8 – Mucha, krawat
Mucha i krawat to dodatki, które mogą dodać całości charakteru i podkreślić Twoją osobowość. W tych dwóch kwestiach możesz poszaleć. Szczególnie zachęcamy do zakupu oryginalnej muchy, która z pewnością jest świetną alternatywą dla wszechobecnych krawatów. Do wyboru masz zarówno gładkie modele jak i delikatne wzory (groszki, motywy geometryczne, itd.). Wystrzegaj się krawatów wiązanych fabrycznie.
Produkty znajdziesz tutaj: krawat bordo, krawat granat / mucha w kolorze rudym, mucha czerwona
Krok 9 – Buty
Jeśli tylko budżet Cię nie ogranicza, zainwestuj w skórzane półbuty o klasycznym fasonie. Najlepszym wyborem będą czarne oxfordy. Taka para posłuży Ci przez długi czas i sprawdzi się w wielu zestawach.
shoepassion.pl model 1 / model2
Krok 10 – Dodatki
Uzupełnieniem całego zestawu może być zegarek. Jeśli nie masz klasycznego modelu, nie musisz go oczywiście kupować. Natomiast z całą pewnością zrezygnuj z typowego sportowego zegarka, który nosisz na co dzień. To drobny szczegół, który mógłby zniszczyć cały efekt. Jeśli chodzi o pasek, dobierz go pod kolor butów. Musi być elegancki, najlepiej skórzany, z prostą klamrą. Skarpety powinny być w kolorze butów i na tyle długie, by nie było widać ciała, kiedy spodnie się podwiną.